Bezpieczna praca w Niemczech

 

Dla niektórych osób priorytetem w wyborze pracy są zarobki. W kraju ciężko jest znaleźć dobrze płatną posadę, osobom bez doświadczenia i wykształcenia. Natomiast mogą one liczyć na dorywcze prace u naszego zachodniego sąsiada.

Jak wygląda praca opiekunek w Niemczech?

praca w niemczech opieka nad osobami starszymiOsoby, które wykonują pracę opiekuna w Polsce, mogą liczyć na zarobki oscylujące wokół najniższej krajowej, więc nie są one zadowalające. Inaczej bywa za naszą zachodnią granicą, gdzie każdego roku do pracy w formie pracowników budowlanych, kelnerów czy opiekunek, wyjeżdżają setki tysięcy ludzi. Praca w Niemczech opieka nad osobami starszymi jest głównie kierowana do kobiet w wieku powyżej pięćdziesiątego roku życia. W biurach pośrednictwa pracy znajduje się mnóstwo ogłoszeń dla osób, które spełniają wymagania dotyczące doświadczenia i znajomości języka niemieckiego, ale także takie, które poza empatią i cierpliwością nie posiadają więcej wymagań. Dzięki temu, bardzo dużo osób może się załapać do takiej pracy. Jeżeli podpisuje się umowę z biurem pracy, to otrzymuje się umowę o pracę, od której opłacane są składki społeczne i podatki. Opiekunka ma też zagwarantowane stałe wynagrodzenie, które jest przelewane na jej konto bankowe. Praca odbywa się w systemie zmianowym, czyli po kilku tygodniach wraca się do kraju, a na nasze miejsce jedzie inna opiekunka, aby zapewnić ciągłość opieki nad osobą starszą. Przeważnie wyjeżdża się kilka razy w roku na pięć – osiem tygodni, po czym wraca się do kraju na dwa tygodnie.

Jest to praca, która wymaga od opiekunki dużej odporności na stres oraz umiejętności radzenia sobie w różnych warunkach. Opieka nad osobą straszą zabiera dużo czasu, więc najczęściej praca ogranicza się do wykonania codziennie tych samych czynności w obrębie seniora.