Choroba Hashimoto a dieta

Wiele osób cierpi na niedoczynność tarczycy lub na chorobę Hashimoto nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego diagnoza tej choroby następuje przy okazji szukania przyczyn innych dolegliwości chociażby takich jak depresja, nadmierna waga ciała, zaparcia, problemy z sercem. Właśnie za te wszystkie dolegliwości może odpowiadać nasza tarczyca a dokładniej to zbyt mała ilość hormonów przez nią produkowana. Choroba Hashimoto to zapalenie tarczycy autoimmunologiczne.

Czy dieta jest ważna przy chorobie Hashimoto?

dieta hashimotoDieta jest bardzo ważna. Choroba powoduje zmniejszenie metabolizmu co prowadzi do zwiększenia masy ciała tak więc dieta Hashimoto musi być dopasowana pod względem kaloryczności. Ważna jest odpowiednia ilość białka, kwasów omega 3, ograniczanie spożycia węglowodanów. Proporcje powinny układać się w następujący sposób białko 60%, tłuszcze 30%, węglowodany 15%. To pozwoli stworzyć odpowiednie warunki do syntezy hormonów, które przyspieszą metabolizm. W diecie nie powinno zabraknąć takich elementów jak jod, cynk, witamina D, selen, witamina B. Zalecane jest spożywanie dużej ilości warzyw zielonolistnych. Mięso z kolei powinno być chude. Z kolei należy wykluczyć z diety produkty mleczne, rośliny strączkowe, warzywa wolotwórcze. To tylko ogólne zalecenia. Dietę należy bowiem dopasować indywidualnie do każdej osoby. Powinno się bowiem uwzględnić alergie pokarmowe, różne nietolerancje, schorzenia. Należy pod uwagę wziąć także wiek pacjenta, aktywność fizyczną i wagę. Efektów jakich możemy się spodziewać po zastosowaniu odpowiedniej diety to redukcja masy ciała i obniżenie ilości przeciwciał przeciwtarczycowych nawet o 50%. Dietę dla nas powinien ułożyć specjalista. W dzisiejszych czasach nie jest to trudne. Możemy taką dietę zamówić online. Koszt takiej diety to około 60 zł. Warto też wspierać się literaturą specjalistyczną w tym temacie. Badania wykazują, że aż 22% Polaków ma zaburzenia związane z funkcjonowaniem tarczycy, a 2,5 % ma chorobę Hashimoto.

O tym czy mamy chorobę Hashimoto można przekonać się wykonując USG tarczycy i badania krwi na obecność hormonów TSH. Jest też wiele objawów zewnętrznych takich jak senność, zmęczenie, sucha skóra, bóle głowy i stawów. Już zwykłe badanie dotykowe przeprowadzone przez lekarza może dać podejrzenie choroby jeśli tarczyca dotyku okaże się dziwnie mała. Tarczyca to nasz ważny sprzymierzeniec warto więc nie bagatelizować objawów.