Czym jest taśma teflonowa przeznaczona do zgrzewarek

 

Taśma teflonowa swoje zastosowanie odnajduje w wielu branżach jednak najczęściej spotkać ją możemy w hydraulice. Spełnia ona rolę uszczelki wszelkiego rodzaju połączeń gwintowych oraz złącz rur. Może występować w postaci samoprzylepnej bądź wymagającej użycia specjalnego kleju. Doskonale zastąpiła ona specjalistyczne kleje, nici teflonowe oraz pakuły, które nie pełniły swoich funkcji tak doskonale jak taśma.

Zastosowanie taśmy teflonowej do zgrzewarek

taśma teflonowa do zgrzewarkiMimo, że taśma teflonowa jest bardzo uniwersalna, na rynku spotkać możemy się z różnymi jej odmianami. Różnią się one między sobą głównie gęstością oraz warunkami zastosowania. Spotkać możemy się zatem z taśmą teflonową do wody, która dzięki temu, że nie wchodzi w reakcje z wodą nie zmienia w żaden sposób jej składu oraz samego smaku. Gęstość produktów stosowanych w przypadku instalacji oraz podgrzewaczach wody jest stosunkowo niska. Szczególnym typem tego rodzaju produktów jest taśma teflonowa do zgrzewarki, która jest stosowana w miejscach, gdzie wykonywane są łączenia przy użyciu wysokich temperatur. Ponadto pełni funkcje ochronne oraz izolujące znajdujący się wewnątrz produkt od czynników zewnętrznych. Jak wszystkie taśmy teflonowe ta również cechuje się wysoką odpornością na substancje chemiczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Jest ona niezwykle plastyczna oraz rozciągliwa co znacząco wpływa na łatwość jej montażu. Taśma bez najmniejszych problemów dopasowuje się do powierzchni, na których ma się znaleźć. Oprócz wspomnianych wyżej dwóch rodzajów taśm teflonowych możemy wyróżnić także tę stosowaną w instalacjach gazowych, a także produkt uniwersalny stosowany do większości powierzchni. Uniwersalność sprawia, że może zostać zastosowany do uszczelniania instalacji wodnych, benzynowych, olejowych, chłodniczych, hydraulicznych. Ponadto może również zostać zastosowana w miejscach, gdzie będzie miała kontakt z kwasami, rozpuszczalnikami oraz innymi substancjami chemicznymi o wysokim stężeniu.

Podczas wyboru odpowiedniej taśmy teflonowej musimy wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych parametrów. Pierwszym z nich jest rodzaj materiału, z którego wykonany jest gwint. Możemy bowiem spotkać się z taśmami dedykowanymi do elementów metalowych lub plastikowych. Innym równie istotnym parametrem jest maksymalne ciśnienie pracy, jakie będą musiały wytrzymać taśmy.