Czym są powietrzne pompy ciepła?

Czym właściwie są popularne ostatnimi czasy, powietrzne pompy ciepła? Powietrzne pompy ciepła wykorzystują powietrze z zewnątrz do ogrzewania i chłodzenia domu. Ich działanie jest podobne do konwencjonalnych systemów grzewczych, ale mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Nieco więcej informacji na temat dokładnego funkcjonowania pomp ciepła oraz ich zalet, w poniższej części tekstu.

O zaletach powietrznych pomp ciepła

powietrzne pompy ciepłaJak wiadomo, powietrzne pompy ciepła działają poprzez pobieranie ciepła z powietrza zewnętrznego i przekazywanie go do domu. W miesiącach zimowych pobierają ciepło z ciepłego powietrza na zewnątrz i przekazują je do domu, aby zwiększyć komfort. W miesiącach letnich (lub w dowolnym momencie, gdy chcesz się ochłodzić), proces ten jest odwrotny: klimatyzator pobiera ciepło z wnętrza domu i przekazuje je na zewnątrz, dzięki czemu w środku jest chłodniej. Powietrzne pompy ciepła mogą wydawać się drogim rozwiązaniem w porównaniu z innymi źródłami energii, ale mają one kilka zalet w porównaniu z tymi opcjami. Po pierwsze, nie wymagają żadnych zbiorników magazynujących paliwo ani uzupełniania paliwa co sezon. Po drugie, nie wymagają długoterminowych umów ani miesięcznych płatności, jak tradycyjne elektryczne systemy grzewcze. I po trzecie – wymagają niewielkiej konserwacji, z wyjątkiem regularnego czyszczenia filtrów i sezonowych przeglądów konserwacyjnych.

Co ciekawe, powietrzne pompy ciepła to jeden z najbardziej efektywnych i ekonomicznych sposobów ogrzewania i chłodzenia domu. Do ogrzewania lub chłodzenia wykorzystują one energię zawartą w powietrzu na zewnątrz domu. Powietrzne pompy ciepła mogą być stosowane jako uzupełnienie lub zastąpienie obecnych systemów ogrzewania i chłodzenia.