Funkcjonalna izolacja termiczna

Główną rolę w rozwiązaniu problemu strat cieplnych odgrywa skuteczna przemysłowa izolacja termiczna. Izolacja rurociągów znajduje szerokie zastosowanie w energetyce oraz usługach mieszkaniowych i komunalnych. Znajduje również zastosowanie w przemyśle metalurgicznym, spożywczym i chemicznym.

Bogaty wybór materiałów izolacyjnych

zdecydowanie najlepsza izolacja termicznaW energetyce izolację termiczną rurociągów stosuje się w kotłach parowych, turbinach gazowych i parowych, wymiennikach ciepła, a także w zasobnikach ciepłej wody i kominach. W przemyśle urządzenia technologiczne, pompy i wymienniki ciepła są także izolowane. Zbiorniki do przechowywania produktów ropopochodnych, oleju i wody podlegają izolacji termicznej. Na izolację termiczną urządzeń kriogenicznych i innych jednostek niskotemperaturowych nakładane są zwiększone wymagania. Zdecydowanie najlepsza izolacja termiczna zapewni realizację różnych procesów, w tym technologicznych, oraz pozwoli na stworzenie warunków pracy eliminujących ryzyko obrażeń i uszkodzeń. Zmniejszy straty wynikające z parowania produktów naftowych ze zbiorników oraz umożliwi przechowywanie gazów naturalnych i skroplonych w magazynie izotermicznym. Dziś rynek materiałów termoizolacyjnych wypełniony jest produktami zarówno producentów zagranicznych, jak i marek krajowych. Asortyment włóknistych materiałów izolacyjnych do urządzeń dostępnych na rynku obejmuje listę takich materiałów do izolacji rurociągów takich, jak maty termoizolacyjne z przewodami mineralnymi, maty mineralne w osłonach z papieru, włókna szklanego lub siatki metalowej, termoizolacyjne płyty mineralne ona syntetycznym spoiwie. Materiały izolacyjne produkowane są w niewielkiej ilości w postaci wyrobów z bazaltu i cienkich włókien szklanych. Materiały te są szeroko reprezentowane przez produkty zagranicznych producentów. Izolacja termiczna rur warunkuje ich długotrwałą eksploatację, a także ograniczenie strat ciepła w instalacjach grzewczych oraz w instalacjach ciepłej wody użytkowej.

Dla inżynierskich instalacji klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, wodociągowych i chłodniczych izolacja termiczna pełni funkcję ochronną przed czynnikami szkodliwymi, jak zmiany temperatury, czynniki chemiczne i bakteryjne, a także zapobiega tworzeniu się skroplin na powierzchni rurociągu oraz wydłuża jego żywotność.