Gdzie zutylizuje odpady niebezpieczne?

Odziedziczyłam mieszkanie po mich dziadkach. Pierwsze co musiałam zrobić to je wysprzątać. Dziadkowie od wielu lat wszystko kolekcjonowali i nie chcieli niczego wyrzucać. Wiele rzeczy po prostu wyrzuciłam, ale w mieszkaniu było też sporo zużytej elektroniki. Stary telewizor, radia, telefony i tym podobne sprzęty. Nie nadawały się, żeby je sprzedać choćby za grosze, więc zdecydowałam się je wyrzucić. Wiedziałam jednak, że są to odpady niebezpieczne i nie mogę ich ot tak wrzucić do kosza.

Oddałam niebezpieczną elektronikę do utylizacji

utylizacja odpadów niebezpiecznychZapytałam zarządcy bloku, czy w najbliższym czasie będzie organizowany w ramach wywozu śmieci zbiórkę odpadów niebezpiecznych, ale niestety nie było czegoś takiego w planie. Musiałam znaleźć firmę, która odbierze ode mnie takie odpady. Zapytałam znajomej, która mieszka w tym mieście dłużej, gdzie jest tutaj utylizacja odpadów niebezpiecznych. Podała mi nazwę jednej firmy, która zajmuje się transportem i utylizacją wszelkich odpadów niebezpiecznych, w tym elektroniki, kosmetyków, chemikaliów i odpadków medycznych. Firma jest legalna, więc nie muszę załatwiać żadnych dodatkowych formalności. Od razu dostaję kwit, że zutylizowałam śmieci w odpowiedni sposób. Firma dostarcza nam pod dom specjalne kontenery lub kosze w których są przewożone odpadki. Można się z nimi bez problemu dogadać jeśli chodzi o czas odbioru odpadków. Jej kolejną zaletą jest fakt, że ma bardzo niskie i przystępny ceny za odbiór i utylizację odpadków niebezpiecznych. Zachęcona pozytywnymi komentarzami na jej temat postanowiłam zadzwonić pod wskazany przez znajomą numer telefonu i umówić się na usługę wywozu śmieci. Okazało się, że firma ma bardzo szybkie terminy i już w przyszłym tygodniu odebrała ode mnie odpady niebezpieczne. Dowiedziałam się także, że większość z tych śmieci zostanie poddana recyklingowi i odzyskaniu części.

Z kolei to, co nie nadaje się do recyklingu zostaje w bezpieczny i przyjazny sposób zutylizowana. Utylizacja odpadów niebezpiecznych przebiega w taki sposób, aby do środowiska wydzieliło się jak najmniej trujących gazów i płynów. Dzięki odpowiedniemu sposobowi utylizacji można zutylizować ilość niebezpiecznych substancji do minimum. Bardzo się cieszę, że udało mi się w tak bezpieczny sposób zutylizować te śmieci.