Jak działa kopiarka?

Kopiarka atramentowa to w zasadzie „wersja kopiarki” drukarki atramentowej. Czasami te kopiarki są samodzielne, a innym razem są wbudowane w drukarkę atramentową jako część urządzenia wielofunkcyjnego. Kopiarki atramentowe, podobnie jak ich krewni drukarki atramentowe, pobierają atrament – czarny lub kolorowy – z pojemników i nakładają go na papier.

Wielostopniowa ewolucja kopiarek

wydajne kopiarki - szczecinMaszyny do mimografu wyprzedzały powielacz spirytusowy, miały niższy koszt wydruku, lepszą jakość druku, lepszą rozdzielczość i, jeśli właściwie wyregulowane, mogłyby być użyte do drukowania wieloprzebiegowego i dwustronnego. Ponadto obrazy z mimografią były tak trwałe, jak papier, na którym zostały wydrukowane, i nie wybielały się do nieczytelności, jeśli były wystawione na działanie promieni słonecznych, tak jak to zrobiły strony drukowane. Dobry mistrz mimeo może wyprodukować o wiele więcej kopii niż najlepszy mistrz ditto. Podobnie jak w przypadku wzorców Ditto, szablony Mimeo można zapisać i wykorzystać ponownie do późniejszych zadań drukowania. Typowym kolorem wosku był anilinowy fiolet, tani, średnio trwały pigment, który zapewniał dobry kontrast, chociaż dostępne były również inne kolory. W przeciwieństwie do mimeo, ditto miał przydatną zdolność do drukowania wielu kolorów w jednym przejściu, co uczyniło go popularnym wśród rysowników. Duplikatory spirytusu nie były w stanie drukować dwustronnie, ponieważ nasycenie papieru rozpuszczalnikiem nieodłącznie związanym z procesem zniszczyłoby wcześniej wydrukowany obraz. Jeden dobrze wykonany szablon ditto może co najwyżej wydrukować około 500 kopii, o wiele mniej niż szablon mimeo. Aby wyprodukować kolejne kopie, wydajne kopiarki – szczecin musiałyby zostać zrekonstruowany w taki sam sposób jak oryginalny master. Maszyna mimeo (mimograf) zostałą wynaleziona przez Alberta Blake’a Dicka w 1884 r. Używała ciężkich szablonów z woskowanego papieru, które można było przebić długopisem lub maszyną do pisania. Szablon został owinięty wokół bębna maszyny (ręcznej lub elektrycznej), co spowodowało wyciśnięcie tuszu przez nacięte ślady na szablonie. Ten projekt ma kilka zalet, takich jak automatyczne poprawianie jakości obrazu i możliwość „tworzenia zadań” (czyli skanowania obrazów stron niezależnie od procesu ich drukowania).

Niektóre kopiarki cyfrowe mogą działać jako szybkie skanery; takie modele zazwyczaj oferują możliwość wysyłania dokumentów pocztą e-mail lub udostępniania ich na serwerach plików. Firmy mogą wybierać z szerokiej gamy kserokopiarek z szerokim przedziałem cenowym do dopasowania. Podstawowe kserokopiarki potrafią… cóż, kopiować i to wszystko.