Jak i gdzie przechowywać stogi?

 

Magazynowanie balotów słomy czy siana może przysparzać pewnych problemów. Aby zapewnić im odpowiednie warunki przechowywania, trzeba koniecznie chronić je przed wilgocią. W innym razie słoma zacznie pleśnieć i niezależnie od przeznaczenia, nie będzie nadawać się do użytku. Jak właściwie przechowywać stogi siana i słomy?

Przechowywanie stogów – na dworze czy wewnątrz?

szeroka włóknina do okrywania stogówTylko korzystne warunki magazynowania pozwolą cieszyć się materiałem pełnowartościowym, niezależnie od tego, czy siano będzie wykorzystane później na ściółkę dla zwierząt, czy też na paszę. Najważniejszym warunkiem jest zapewnienie ochrony przed wilgocią. Narażone na działanie wilgoci i wody stogi zaczną pleśnieć, przez co stracą na jakości a nawet staną się bezużyteczne. Jak temu zapobiec? Najłatwiej trzymać je po prostu w zadaszonym pomieszczeniu. Można wykorzystać do tego pomieszczenia gospodarcze, czy wolną przestrzeń w stodole. Niestety bardzo często tego wolnego miejsca brakuje. Można pokusić się o budowę specjalnej hali magazynowej, która będzie doskonałym miejscem do magazynowania balotów, a poza sezonem doskonale sprawdzi się jako magazyn dla maszyn i urządzeń rolniczych. Trzeba jednak wspomnieć, że budowa takiej hali jest dość kosztowna, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 20 tysięcy złotych. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest szeroka włóknina do okrywania stogów i przechowywanie ich pod gołym niebem. Jest to opcja dla tych, którzy nie mają żadnej wolnej przestrzeni w budynkach i jedyną opcją jest magazynowanie pod przysłowiową chmurką. Szeroka włóknina do okrywania stogów, czyli tzw. fliz, to materiał bardzo wytrzymały, który zabezpieczy baloty słomy i siana przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Fliz to materiał z jednej strony nieprzemakalny, dzięki temu woda deszczowa czy topniejący śnieg nie przedostaną się do środka. Z drugiej zaś strony fliz doskonale uwalnia na zewnątrz parę wodną, dzięki czemu wilgoć nie gromadzi się w środku, co zapobiega pleśnieniu.

Paroprzepuszczalność włókniny świadczy również o innej ważnej zalecie tego materiału, a mianowicie nie jest on podatny nawet na silne podmuchy wiatru. Dzięki temu możemy być pewni, że fliz nie zostanie zerwany i zniszczony. Trwałość tego materiału szacuje się na 7 sezonów, co potwierdzają liczni użytkownicy, a zatem zakup dobrej jakości włókniny jest doskonałą inwestycją na lata.