Jak wygląda rehabilitacja po endoprotezie?

Endoprotezoplastyka stawów biodrowych i kolanowych jest dziedziną, która w ostatnich latach bardzo się rozwinęła. Tego typu zabiegi są dzisiaj wykonywane niemal rutynowo i odbywają się one niemal każdego dnia. Pacjenci z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową chętnie z nich korzystają, ponieważ nie niosą one ze sobą dużego ryzyka, a jednocześnie u wielu osób dają bardzo dobre efekty leczenia. Musimy jednak pamiętać, że sam zabieg nie wystarczy, aby pacjent wrócił do pełni sprawności.

Istotność rehabilitacji po endoprotezie

polecana rehabilitacja po endoprotezieNiezbędnym czynnikiem, który umożliwi pacjentowi powrót do satysfakcjonującej sprawności fizycznej jest fizjoterapia. Warto więc już przed planowanym zabiegiem sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższa polecana rehabilitacja po endoprotezie, na którą będziemy mogli uczęszczać. Im wcześniej bowiem ją rozpoczniemy, tym lepszych efektów możemy się spodziewać. Bezpośrednio po zabiegu szpital jest zobowiązany zapewnić nam kontakt z fizjoterapeutą, który poinstruuje w jaki sposób używać kończyny, w której został wykonany zabieg. Wiąże się to bowiem z ograniczeniem niektórych ruchów, a także koniecznością odpowiedniego ćwiczenia niektórych grup mięśniowych. Rehabilitant pomoże nam także podczas pierwszego wstawania z łóżka po zabiegu oraz pokaże w jaki sposób prawidłow używać kul, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, ale także stopniowo coraz bardziej obciążać operowaną kończynę. Warto jednak pamiętać, że na tym rehabilitacja się nie kończy. Często sami musimy zadbać o to, aby mieć miejsce, gdzie będziemy ją kontynuować, co umożliwi nam całkowite odzyskanie funkcji kończyny i naukę odpowiednich ćwiczeń, które sprawią, że endoproteza będzie nam długo służyła i nie pojawią się dodatkowe problemy związane z zabiegiem.

Podsumowując, choć zabiegi endoprotezoplastyki są dziś wykonywane rutynowo, to musimy pamiętać, że aby ich skutecznośc była pełna, musimy zadbać  o odpowiednią rehabilitację po nich. Dzięki temu dowiemy się w jaki sposób powinniśmy funkcjonować, aby jednocześnie nie uszkodzić wszczepionej protezy, ale też nie oszczędzać zbytnio operowanej kończyny. Przy odpowiednio przeprowadzonej fizjoterapii, już kilka miesięcy później możemy funkcjonować bez żadnych ograniczeń, które za bardzo dawałyby nam się we znaki.