Jak zacząć budowę domku letniskowego

Wielu z nas domki letniskowe kojarzą się zapewne z niewielkimi, zadaszonymi budkami, które przypominają raczej prowizoryczne szopy na narzędzia do pielenia działkowych ogródków. Nic bardziej mylnego. W obecnych czasach domki letniskowe potrafią zachwycać wysokim standardem i olśniewać nowoczesnymi materiałami, z których się je wykonuje. Coraz częściej mieszkańcy wielkich miast decydują się właśnie na taki rodzaj wypoczynku.

Każdy może wybudować całoroczny domek letniskowy

budowanie domków letniskowych całorocznychAby rozpocząć budowę domku letniskowego, należy zgłosić nasze zamiary w odpowiednim urzędzie. Zwykle jest to najbliższe starostwo. Nie będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę, a co za tym idzie obejdzie się bez mnóstwa formalności, uprzykrzających niejedną budowę. Aby wystarczyło nam poinformowanie urzędu, nasz budynek musi spełniać określone warunku. Nie może to być konstrukcja piętrowa. Niestety, również poddasze uznaje się za kolejną kondygnację i jego wykonanie będzie skutkowało koniecznością ubiegania się o pozwolenie na budowę. Ponad to konstrukcja nie może przekroczyć trzydziestu pięciu metrów kwadratowych. Taki metraż pozwoli nam spokojnie zaopatrzyć się we wszystko, czego możemy potrzebować podczas wypoczynku, a jeśli jednak braknie nam miejsca, możemy również wzbogacić nasz domek letniskowy o antresolę. Nie posiadając zezwolenia na budowę musimy także ograniczyć się do jednego takiego domku na każde pięćset metrów kwadratowych naszej działki. Budowanie domków letniskowych całorocznych i sezonowych jest o wiele łatwiejsze, niż stawianie domu mieszkalnego.

Korzyści płynące z posiadania domku letniskowego jest wiele. Możemy w nim spędzać urlop, wypoczywać w długi weekend albo urządzać przyjęcia ze znajomymi, nie martwiąc się zbytnio o uporczywych sąsiadów. Jeśli do tego posiadamy użytkową, rekreacyjną działkę, możemy wypełnić wolny czas, na przykład dbając o ogródek lub uprawiając sport.