Jak zostać inspektorem ochrony danych osobowych?

W ciągu ostatnich kilku lat nasza świadomość dotycząca danych osobowych bardzo mocno wzrosła. Każdy z Nas doskonale rozumie jak ważna jest ochrona naszych danych przed osobami, które wykorzystują je do różnych celów. Nie da się ukryć, że do takiego wzrostu świadomości przyczyniło się wprowadzenie RODO, czyli europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Dzisiaj wszędzie przywiązuje się uwagę do przechowywania, zabezpieczenia i właściwego przetwarzania danych.

Nad ochroną danych osobowych czuwają inspektorzy

inspektor rodo - kursPoza samym wprowadzeniem rozporządzenia powołano również stanowiska inspektorów ochrony danych zwanych również inspektorami RODO. Obecnie w każdej dużej firmie, globalnej korporacji czy też państwowej instytucji pracuje osoba, która odpowiada za prawidłowe obchodzenie się z gromadzonymi danymi. W małych firmach i jednoosobowych działalnościach gospodarczych za ochronę danych odpowiedzialni są po prostu właściciele. A co zrobić, żeby móc zostać inspektorem RODO? W zasadzie to wystarczy jedynie nauczyć się na pamięć całego rozporządzenia, bo do pracy w tym zawodzie wymóg jest tylko jeden – wybitna wiedza w zakresie ochrony danych osobowych. Warto się jednak odpowiednio przygotować do pracy na stanowisku inspektor RODO – kurs zawodowy w tym zakresie będzie zupełnie wystarczający. Na dobrym kursie można dowiedzieć się wszystkich najważniejszych wymogów dotyczących ochrony danych osobowych. Kursy na inspektora RODO mogą być ogólne lub szczegółowe z dostosowaniem zakresu szkolenia do branży, w której będzie się pracować w roli inspektora. Ceny za udział w profesjonalnym kursie inspektora RODO zaczynają się już od trzystu złotych, ale udział w najbardziej renomowanych szkoleniach można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Ukończenie każdego kursu potwierdzone jest certyfikatem.

Wybierając miejsce odbycia kursu na inspektora RODO zwróćmy uwagę na prestiż takiej jednostki edukacyjnej. Im większy prestiż tym większym uznaniem będzie cieszyć się świadectwo ukończenia danego kursu. Warto zainwestować w naprawdę dobre szkolenie z zakresu RODO, ponieważ inspektorzy ochrony danych w dużych korporacjach zarabiają naprawdę dobre pieniądze. Nawet w miejskich urzędach płacą na tym stanowisku całkiem nieźle w porównaniu z innymi stanowiskami.