Jakie wybrać drzwi do szachtów instalacyjnych?

 

Szachty instalacyjne są specjalnymi miejscami, w których umiejscawiane są instalacje elektryczne, gazowe lub wodne. Może w nich być także ulokowana wentylacja. Aby odpowiednio zabezpieczyć tego typu miejsce, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości drzwi instalacyjne. Zwłaszcza jeśli szachta będzie znajdować się poza mieszkaniem.

Jakie drzwi instalacyjne wybrać?

wytrzymałe drzwi instalacyjneSzachty instalacyjne są bardzo ważnymi częściami budynku i między innymi również od tego elementu zależy bezpieczeństwo domu. Aby odpowiednio go zabezpieczyć warto, by wcześniej wspomniane elementy były wyposażone w wytrzymałe drzwi instalacyjne. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszy się ryzyko pożaru, ponieważ najczęściej są ognioodporne, a dodatkowo wykonane zgodnie z wytycznymi Ppoż. Warto pamiętać, że powinny być wykonane w taki sposób, aby móc z łatwością dostać się do ich zawartości w przypadku, gdy zaistnieje ryzyko niebezpieczeństwa. Umożliwi to szybką reakcję, która wymagałaby na przykład odcięcia dopływu prądu. Drzwiczki instalacyjne, które są podstawowym elementem szachtów zazwyczaj wykonane są z materiału, który jest ognioodporny, a co za tym idzie, skutecznie uniemożliwia rozprzestrzenianie się ognia w przypadku zagrożenia pożarem. Na ogół są również odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu mogą być użytkowane w miejscach o zwiększonej wilgotności – na przykład basenach czy łazienkach. Skutecznie zapobiegają także pleśni. Warto pamiętać, że drzwiczki instalacyjne powinny zostać odpowiednio dobrane do branży, w której będą zastosowane. Inne elementy będą wykorzystywane do instalacji wodnej, a inne do gazowej. Kolejnym ważnym wyborem jest sam rozmiar wcześniej wymienionych drzwi. Powinny bezwzględnie być idealnie dopasowane do wielkości szachty. Równie ważny jest materiał. Odpowiedni stosunek jakości do ceny posiadają drzwiczki z blachy ocynkowanej, są również zdecydowanie najpopularniejsze. Warto rozważyć też odpowiednie zamknięcie. Oczywiście, kiedy jest pewność, że szachta będzie znajdować się w środku mieszkania – nie jest to konieczne, ale gdy zostanie umiejscowiona w budynkach użyteczności publicznej – warto ją zabezpieczyć przed niepowołanymi osobami.

Szachty instalacyjne są bardzo istotną częścią każdej instalacji, ponieważ w pewnym sensie ją ochraniają. Aby móc w pełni zabezpieczyć jej wnętrze, warto wybrać dobrej jakości, solidne drzwi instalacyjne. Pozwolą one na zwiększenie bezpieczeństwa, a jeśli jest taka konieczność – na zabezpieczenie przed niepowołanymi osobami.