Komputery jako symbol statusu społecznego

 

Mama opowiadała mi, że kiedy była młoda wśród jej rówieśników liczyło się to, jaki kto miał rower ponieważ mało przedmiotów, które posiadał praktycznie każdy nastolatek. A i rower nie był tak popularny, jak dzisiejsze komórki czy komputery. Po namyśle uznałem, że to właśnie komputery stanowią miernik statusu wśród nastolatków, przynajmniej wśród moich znajomych.

Prestiż z posiadania dobrego komputera

komp za 5000Gdyby któryś z moich rówieśników nie miał w domu komputera nie miałby szans, żeby zdobyć uznanie w szkole. Z drugiej strony jeśli ktoś posiada bardzo słaby sprzęt, na którym nie będzie w stanie odpalić praktycznie żadnej nowej gry to zazwyczaj po prostu o nim nie opowiada. U mnie w domu jest na szczęście bardzo dobry komp za 5000 złotych, który bez problemów radzi sobie z wszystkimi najnowszymi grami komputerowymi, ale też fajnie wygląda, ma wydajną baterię i przede wszystkim jest produktem znanego producenta. Wśród moich znajomych liczą się głównie laptopy, chociaż jest grupa zapaleńców w naszej szkole, którzy za taką kwotę kupują komputery stacjonarne. Cieszą się jednak uznaniem, ponieważ ich sprzęt może i nie nadaje się do wyniesienia z domu, ale posiada parametry zdecydowanie lepsze nawet od najlepszych laptopów. To są jednak fanatycy gier komputerowych, którzy na jednej rozgrywce potrafią spędzić kilkanaście godzin, więc na tym poziomie potrzebują sprzętu już z najwyższe półki, ponieważ często rywalizują z graczami z zagranicy.

Komputery stały się dzisiejszym symbolem statusu społecznego wśród nastolatków, chociaż część z nich przywiązuje większą wagę do telefonów komórkowych. Zwolennicy komputerów mogą jednak wykorzystać swoje urządzenia do większej ilości funkcji, a przede wszystkim pozwala na lepszą grywalność gier komputerowych, co ciągle jest kluczowe dla znacznej części młodzieży.