Lichtarz ołtarzowy elementem dekoracji kościoła

Lichtarze ołtarzowe to podstawki umożliwiające ustawienie świec na ołtarzu kościoła. Ich głównym zastosowaniem jest stabilizacja świecy ochrona obrusu przed skapującym woskiem. Ponadto stanowią wyjątkowy element dekoracyjny świątyni. Warto przy tym pamiętać, że te ołtarzowe nie są one świecznikiem. Na tym drugim można umieścić więcej niż jedną świecę.

Do czego służą lichtarze ołtarzowe?

lichtarz ołtarzowy Jest on elementem wyposażenia kościołów. Na ołtarzu może pojawić się ich kilka. Zazwyczaj jest niskich rozmiarów. Ma określoną wysokość, a także szerokość i średnicę podstawy, na której umieszczana jest świeca. Wykonany z materiałów odpornych na podpalenie, jak na przykład: mosiądzu, porcelany, szła, stali, brązu. Można wyróżnić rodzaje: pod paschał lub przy ołtarzowe. Te drugie z kolei mają swoje miejsce w prezbiterium przy ołtarzu głównym, a ich standardowe wysokości to od  60 – 100cm. Co więcej, występują jako 1-2-3-4 świecowe. Ponadto mogą być dodatkowo lakierowane lub posiadać granitowe postumenty. Zazwyczaj świece umieszcza się w miseczce, która posiada bolec do nabijania na nim świecy właśnie. Lichtarz ołtarzowy stanowi bowiem zarówno dekorację samego budynku

buyantibiotics24.net

, jakim jest kościół, jak również wzbogaca ceremonie liturgiczne. Płomienie świec w nim umieszczone dodają podniosłości, wyjątkowości i uroczystości. Symbol światła ma zbliżyć do Boga, zintensyfikować przeżycia duchowe. Dlatego też jest on dodatkową oprawą, wprowadzającą swojego rodzaju intymność ważność wydarzeniu oraz ludzi tam wówczas zgromadzonych.

Nie mylmy go z kandelabrem czy menorą, który posiada kilka ramion przeznaczonych na świece. Nie jest to też lichtarz kolędowy, używany w domach podczas obrzędu kolędowania na początku roku liturgicznego. Należy go także odróżnić od tego, który służy do ozdabiania mieszkań i ogrodów.