Podejrzany w ogniu pytań

Chyba każdy z nas widział jak wygląda badanie wariograficzne, ponieważ w jego trakcie testowana osoba jest podłączona różnymi czujnikami do wariografu. Urządzenie to zostało wynalezione i opatentowane wiele lat temu, lecz do dziś funkcjonuje i ma wiele zastosowań. Zasada jego działania jest dość prosta i też przez to skuteczna.

Kiedy używa się wariografu?

na czym polega badanie wariografem podejrzanegoPrzeważnie nikt z nas nie wysyła na badanie wariograficzne małżonka, którego podejrzewamy o zdradę, bo nikomu nie jest to potrzebne. Jednak już w przypadku sprawy rozwodowej, poddanie się takiemu badaniu może być uzasadnione, ponieważ sąd potrzebuje dowodu na zdradę, a wariograf może go dostarczyć. Przede wszystkim urządzenie to rejestruje reakcje fizjologiczne naszego organizmu pod wpływem bodźców zewnętrznych. Tymi bodźcami są emocje, które towarzyszą nam w momencie udzielania odpowiedzi na konkretne pytanie. Przeważnie jest to przyśpieszone bicie serca lub nadmierna potliwość skóry. Są to sygnały naszego organizmu, nad którymi nie da się panować, a więc ich odczyt jest rzetelny. Przeważnie badanie poligraficzne jest wykorzystywane w celu ustalenia sprawcy wypadku czy kradzieży, ale też żeby określić jak wyglądała konkretna sytuacja w określonej przeszłości. Jeżeli nie wiemy na czym polega badanie wariografem podejrzanego, to warto zasięgnąć informacji na stronie Instytutu Badań Wariograficznych, który jest głównym wykonawcą tychże testów. Bardzo często osoby podejrzane, niesłusznie oskarżone lub pomówione, poddają się badaniu poligraficznemu, ponieważ może ono być ich ostatnią deską ratunku. Jego skuteczność kształtuje się na poziomie około dziewięćdziesięciu pięciu procent, co stanowi doskonały wynik na tle innych metod. Tak naprawdę każdy z nas może się poddać takiemu badaniu, gdyż jest ono ogólnie dostępne dla firm, osób prywatnych i instytucji sądowych lub rządowych.

Wysoka skuteczność badania wariograficznego w dużej mierze zależy od sposobu jego wykonania, a właściwie przeprowadzone może być jedynie w Instytucie Badań Wariograficznych lub w jego oddziałach. Odbywają się one w specjalnie przygotowanych salach i są prowadzone przez certyfikowanych testerów. Po wykonanym badaniu, przystępują oni do wnikliwej analizy uzyskanych danych i podają końcowe wyniki tego samego dnia.