Popularne tworzywo konstrukcyjne

Wśród materiałów konstrukcyjnych bardzo dużą popularnością cieszy się poliwęglan komorowy zwany taże kanalikowym. Jest on wykorzystywany przez wiele branż lecz najczęściej stosowany jest w budownictwie. Zawdzięcza to swoim wielorakim bardzo uniwersalnym właściwościom fizycznym i chemicznym.

Panele z poliwęglanu komorowego

poliwęglan kanalikowySzeroko stosowany poliwęglan kanalikowy jest tworzywem powstającym z żywicy poliwęglanowej. W wyniku produkcyjnych procesów technologicznych uzyskuje on właściwości, które uczyniły z niego materiał wyjątkowo przydatny do wielu celów konstrukcyjnych. Poliwęglan komorowy w postaci płyt jest lekki i sztywny co pozwala bez trudu używać go do różnorodnych projektów. Oprócz tego wykazuje się znakomitą odpornością na zmienne i agresywne czynniki zewnętrzne oraz na udary mechaniczne. Kształtowanie poliwęglanu kanalikowego także nie jest trudne co jest ważną zaletą z punktu widzenia producentów elementów konstrukcyjnych. Panele można giąć na zimno i na gorąco nadając im odpowiednią formę. Płyty poliwęglanowe posiadają również bardzo dobre parametry termoizolacji. Zastosowania poliwęglanu komorowego są bardzo szerokie i obejmują m.in. wytwarzanie różnego typu lekkich zadaszeń, budowę ścianek działowych i osłonowych. Są stosowane do wypełniania okien, produkcji bardzo wytrzymałych świetlików, różnego typu kasetonów reklamowych oraz do realizacji wielu innych przedsięwzięć. Poliwęglan komorowy bardzo dobrze się łączy z innymi elementami konstrukcyjnymi za pomocą nitów i połączeń śrubowych.

Płyty poliwęglanu kanalikowego mogą uzyskać dowolną barwę co sprzyja odpowiedniemu doborowi do konkretnych założeń projektowych. Bardzo dobrze przepuszcza promienie słoneczne powstrzymując jednocześnie szkodliwe promieniowania UV dzięki zewnętrznym warstwom, którymi jest pokryty na etapie produkcji.