Rodzaje płyt warstwowych

Pojawienie się na rynku płyt warstwowych doprowadziło do swego rodzaju rewolucji w budownictwie. Od momentu wkroczenia ich na place budów prace dekarskie, wznoszenie konstrukcji oraz docieplanie budynków stało się znacznie prostsze i szybsze w wykonaniu. Obecnie producenci płyt warstwowych oferują kilka rodzajów w zależności od materiału izolacyjnego użytego do budowy rdzenia płyty.

Podział i budowa płyt warstwowych

mineralne płyty warstwoweWśród płyt warstwowych da się zauważyć bardzo wyraźny podział ze względu na budowę rdzenia płyty warstwowej umieszczonego pomiędzy dwiema okładzinami z blachy nierdzewnej. W ten sposób w prosty sposób możemy wyróżnić mineralne płyty warstwowe z wełną skalną, ze styropianem oraz rdzeniem zbudowanym z pianki PIR i PUR. Wielu producentów oferuje płyty warstwowe z wełną mineralną ze względu na dobre parametry izolacji cieplnej i akustycznej tego materiału. Poza tym jest to produkt niepalny co zwiększa jego atrakcyjność. Znaczenie dla inwestorów ma również cena, gdyż ten rodzaj płyt jest stosunkowo tani. Jak wśród płyt z innym rdzeniem tak i w przypadku płyt z wełną mineralną na rynku są dostępne panele dachowe i ścienne. Dla ułatwienia montażu wełna mineralna jest frezowana, a okładziny blaszane odpowiednio profilowane by stworzyć zachodzące na siebie zamki łączące płyty. Ma to kolosalne znaczenie dla dobrego i szczelnego łączenia płyt. Okładziny blaszane w przypadku płyt warstwowych na dachy są trapezowe lub faliste. W przypadku paneli ściennych używa się blachy płaskiej. Jest to bardzo popularny rodzaj płyty warstwowej lecz pojawienie się nowych, doskonałych materiałów izolacyjnych jak pianka PIR i PUR trochę zmniejszyło zainteresowanie płytami mineralnymi choć należy podkreślić, że mają grono wiernych zwolenników. Płyty warstwowe posiadają odpowiednią sztywność, która pozwala na stabilne ich przenoszenie. Obecnie z nowoczesnych lekkich płyt warstwowych PIR powstają całe konstrukcje obiektów halowych także widać, w którym kierunku panele warstwowe ewoluują.

Z płyt warstwowych powstają pełne konstrukcje ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz dachów obiektów o różnej wielkości. Dotyczy to dużych hal różnego przeznaczenia, obiektów handlowych, budynków inwentarskich, chłodni i mroźni. Co bardzo istotne coraz częściej sięgają po nie inwestorzy budujący innowacyjne domy jednorodzinne. Pełen opis i specyfikację techniczną znajdziemy na stronach internetowych producentów.