Do skutecznego transportu i dystrybucji obornika po polu używa się specjalnych maszyn rolniczych. Dzięki profesjonalnym rozrzutnikom do obornika, praca w polu jest łatwiejsza i znacznie wydajniejsza. Części do rozrzutników są łatwo dostępne i nie należą do drogich. Ważną cechą maszyny jest jej bezawaryjność oraz łatwość obsługi.
Użyteczność rozrzutnika dwuosiowego
W gospodarstwach rolniczych powszechnie używany jest trwały rozrzutnik do obornika dwuosiowy dzięki któremu można transportować oraz dystrybuować obornik na polu. Za sprawą noży, obornik jest cięty oraz rozrzucany po polu z dużą siłą. Istnieje możliwość demontażu adaptera i zamocowania w jego miejsce buty, co daje możliwość stworzenia przyczepy z rozrzutnika. Dzięki swojej funkcjonalności maszyna ta ma wiele zastosowań. Służy również do transportu kompostu, wapna, torfu czy masy roślinnej. Maszyna działa w prosty sposób, więc działa praktycznie bezawaryjnie. Należy pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzenia, aby przedłużyć jego żywotność. Maszynę napędza traktor, do którego jest przymocowana. Dzięki specjalnej budowie kół w rozrzutniku, ciągnik nie musi zużywać wiele mocy do jego obsługi. Na rynku poza maszynami dwuosiowym, bardzo popularne są również maszyny jednoosiowe. Maszyny jednoosiowe są bardziej mobilne i manewrowanie nimi jest łatwiejsze. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów skrzyń załadowczych, a ich wybór zależy od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Istnieją modele, które pozwalają na transport aż 20 ton obornika. Konstrukcja dwuosiowa zapewnia większą stabilność maszyny i optymalny rozkład nacisku maszyny na podłoże. Adaptery z nożami mogą być zarówno pionowe, jak i poziome, dwubębnowe oraz czterobębnowe. Maszyny w standardzie wyposażone są w oświetlenie, które przydaje się przy pracy po zmroku. Na rynku dostępne są również maszyny typu tandem, które mają zastosowane resory paraboliczne.
Maszyny rolnicze znacznie ułatwiają pracę rolników, sprawiają, że praca w polu jest efektywniejsza. Wiele maszyn rolniczych znajduje swoje zastosowanie także w budownictwie oraz leśnictwie. Maszyny wykonane są z blachy, która pokrywana jest specjalną powłoką antykorozyjną, która wydłuża ich żywotność. Istnieje możliwość zamontowania wskaźnika wskazującego wagę materiału znajdującego się w urządzeniu.