Stalowy gong do strzelectwa

Nigdy szczególnie nie przepadaliśmy za papierowymi tarczami. Są one niewygodne do użycia w niesprzyjających warunkach pogodowych, łatwo się uszkadzają, po zamoczeniu nadają się tylko do wyrzucenia i są ogólnie jednorazowego użytku. Z racji iż uprawiamy strzelectwo dynamiczne, celność strzału i skupienie nie liczą się w naszych konkurencjach, dlatego też zwykłe tarcze najczęściej okazują się dla nas całkowicie nieprzydatne.

Obrotowy gong do ćwiczenia strzeleckiego

metalowy gong strzeleckiGongi strzeleckie ze stali czy z innego podobnego materiału są natomiast o wiele bardziej przydatne, i często bywają przez nas wykorzystywane, zwłaszcza podczas ćwiczeń na bliskim dystansie. W naszej drużynie ulubionym narzędziem treningowym jest metalowy gong strzelecki ustawiony na wysięgniku, który obraca się po uderzeniu. Taki gong najlepiej sygnalizuje trafienie, a po ustawieniu kilku kolejnych na owym wysięgniku może służyć jako doskonałe narzędzie do dynamicznego strzelania na krótkim dystansie. Sam gong nie jest skomplikowanym narzędziem, i najczęściej bywa okrągłą tarczą z punktem centralnym, pomalowanym na widoczny czerwony kolor. Wykonany jest z odpornego stopu stali i dobrze znosi intensywne ćwiczenia, czasem bez żadnych widocznych efektów uderzeń po kulach. Jeszcze nie zdarzyło się by którykolwiek z naszych gongów wymagał wymiany, nawet po kilkugodzinnym, intensywnym treningu strzeleckim z udziałem całej drużyny. Mimo iż pojedynczy gong jest oczywiście kilkukrotnie tańszy niż standardowa papierowa tarcza to nie zużywa się tak szybko i nie musi być wymieniany, dlatego też zdarza się iż na dłuższą metę gong jest tańszy niż tarcza, i może być użytkowany w większej ilości miejsc bez ryzyka zniszczenia. Gongi mają również tą przewagę, iż mogą być montowane w każdym miejscu, nie tylko w strzelnicy ale również i na zewnętrznych torach, i wykorzystywane w każdej pogodzie.

W każdym sklepie strzeleckim można dostać tego rodzaju gongi, w bardzo dużej gamie średnic i różnym wykonaniu. Mogą one być przeznaczone do montażu na statywach, lub też być całkowicie osobnym celem, do montażu na ścianie lub w miejscu niestandardowym, i zawsze spisują się tak samo dobrze, w szczególności w strzelectwie małokalibrowym czy wiatrowym, gdzie odnoszą najmniejsze uszkodzenia.