Stosowanie cewnika urologicznego

Cewniki są potrzebne szczególnie, wtedy gdy człowiek ma poważne problemy z układem moczowym, bo jego nieoddawanie w sposób regularny może przecież doprowadzić do naprawdę ważnych kłopotów, których należy się obawiać. Dlatego w cewniku urologicznym są takie elementy, aby można było go wprowadzić nie tylko do samej cewki moczowej, ale również znacznie dalej, bo to zależy od konkretnego modelu.

Kiedy korzystamy z cewników urologicznych?

cewnik urologicznyCewniki wykorzystujemy nie tylko, wtedy gdy chcemy po prostu odprowadzić mocz na skutek jakieś blokady, ale również, wtedy gdy chcemy pobrać go na przykład z innego miejsca. Wyróżniamy przecież cewnik urologiczny, który przeprowadza się przez moczowody lub też taki, który może być wprowadzany zupełnie inną drogą. Podstawowym parametrem w przypadku cewnika urologicznego jest oczywiście jego średnica, bo to ona musi być dobrze dopasowana, gdyż tylko i wyłącznie wtedy będzie można rzeczywiście coś takiego wprowadzić bez większego dyskomfortu. Na szczęście jest ona przez producenta praktycznie zawsze oznakowana przy pomocy specjalnych cyfr a nieraz także liter. Informacją, którą trzeba koniecznie poznać przed użyciem, jest to, że cewnik urologiczny będzie produktem jednorazowego użytku, ponieważ mogą się na nim na skutek użytkowania gromadzić różne bakterie i dlatego jest też niezwykle tani w życiu, bo produkuje się go po prostu w masowych ilościach.

Powstaje przede wszystkim ze specjalnie przygotowanych tworzyw sztucznych, które nie wywołują podrażnień czy reakcji alergicznych w organizmie. Oczywiście cewniki posiadają też pewne przystosowania zależne między innymi od płci, bo te męskie z oczywistych względów muszą być dłuższe. Dzięki cewnikom urologowie mogą skutecznie pomagać swoim pacjentom i zapobiegać dalszym powikłaniom, czyli na przykład infekcjom bakteryjnym w drogach moczowych i tak dalej.