Szamba z tworzyw sztucznych

W domach, gdzie nie ma możliwości podłączenia kanalizacji prym wiodą szamba bezodpływowe. Są to zbiorniki na nieczystości, które choć z pozoru wydają się przestarzałe, to jednak okazują się bardzo rozsądnym i ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem. Dawniej szamba budowało się z betonu, dzisiaj zresztą także, ale za to można jako alternatywę wybrać zamiast betonu plastik. Taki wybór ma wiele mocnych stron, które postaram się przedstawić.

Wytrzymałe i szczelne szambo z plastiku

mocne szamba szczelne plastikoweChoć plastik wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem jeśli chodzi o zbiorniki, to jednak dziwnym trafem większość osób nadal buduje betonowe szamba. Być może związane jest to z przyzwyczajeniem sprzed lat, a może nawet z tym, że ludzie uważają beton za trwalszy, jednak na dłuższą metę te argumenty są jednak niewystarczające. Moim zdaniem mocne szamba szczelne plastikowe są dużo lepsze od tych betonowych i to pod wieloma względami. Obalmy na początku argument dotyczący wytrzymałości. Oczywiście szamba betonowe są mocne, jednak trzeba to jasno powiedzieć, że nawet za mocne. Ich budowa, jeśli jest tylko rozpatrywana pod względem wytrzymałości takiej konstrukcji jest całkowicie nieuzasadniona. Szamba plastikowe, jeśli są oczywiście odpowiednio zaprojektowane, to również dają radę, nawet gdy się je zakopie kilka metrów pod ziemią. Szczelność szamb również jest kwestią sporną, jednak moim skromnym zdaniem, każde szambo plastikowe będzie zawsze szczelniejsze niż nawet najlepiej zaizolowane szambo betonowe. Beton nie jest szczelny, ale plastik już tak, więc nawet jeśli mocno nasmarujemy powierzchnie betonową powłoką wodoszczelną to i tak narażamy się na to, że zrobimy to niedokładnie i wtedy powstaną przecieki. Z plastikiem nie ma takich problemów, ponieważ plastik jest po prostu już szczelny sam w sobie i nic przez niego nie przeleci.

Szamba wykonane z tworzyw sztucznych to tanie, wytrzymałe i lekkie konstrukcje. Bardzo łatwo się je montuje, a ciężki sprzęt będzie nam potrzebny tylko do wykonania wykopu, gdyż lekki plastik możemy włożyć do środka samemu, ewentualnie w kilka osób, a przypomnijmy sobie ile zachodu trzeba włożyć, aby zrobić tak samo z szambem betonowym prefabrykowanym. W takim przypadku bez dźwigu się nie obędzie, bo w kilka osób to my nawet o centymetr go nie przesuniemy.