Trwałe fasady, czyli o elewacjach wentylowanych HPL

Elewacje, podobnie jak wnętrza budynków, mogą ulegać zawilgoceniu. Niechciane skutki w postaci butwienia czy pleśni powoduje niemożność odprowadzania pary wodnej z warstw znajdujących się pod okładziną. Brak cyrkulacji powietrza to najczęstsza przyczyna niszczenia fasad budynków. Jest ona o tyle niebezpieczna, że działa w sposób ukryty – spomiędzy okładziny i fasady, skutkiem czego naprawa zostaje zazwyczaj przeprowadzona zbyt późno, czyli wówczas, gdy skutki zniszczenia widoczne są już na zewnątrz.

Właściwości elewacji wentylowanych HPL

elewacje wentylowane hplSpecyficzną i bardzo istotną zaletą elewacji wykonanych z HPL jest system ułatwiający wentylację, w który wyposażono wszystkie kompozytowe panele. Każda przytwierdzana do ściany płyta posiada podłużne zagłębienia umieszczone od strony montażowej. Dzięki tym bardzo praktycznym bruzdom utrudniającym całkowite przyleganie płyt okładzinowych do ściany budynku – umożliwione jest swobodne odprowadzanie powietrza pochodzącego z wnętrza pomieszczeń, a tym samym brak powstawania zawilgoceń pomiędzy ścianą, ocieleniem i panelami. Elewacje wentylowane HPL są montowane na odstających konstrukcjach stalowych lub drewnianych, dzięki czemu jeszcze bardziej ułatwiają odprowadzanie pary. Same panele HPL wykazują się również wieloma antywilgociowymi właściwościami jak duża odporność na pochłanianie pary wodnej i negatywne czynniki atmosferyczne. Wykonane z kompozytu, czyli połączenia tworzyw sztucznych i włókien drzewnych, sprasowane w wysokich temperaturach, wybarwione pigmentem rozpuszczonym strukturze płyty – nie wymagają zabiegów renowacyjnych i pielęgnacyjnych, a wykazują się ponadprzeciętną trwałością. Panele kompozytowe do elewacji wentylowanych, posiadając właściwości tworzyw sztucznych, znakomicie imitują tradycyjne tworzywa do wykańczania fasad takie jak drewno, ceramika czy kamień.

Wybór okładziny na fasadę domu bywa trudny ze względu na szeroką gamę produktów dostępnych na rynku budowlanym. Jednak – jak twierdzą znawcy – największą wartością tworzywa jest jego wytrzymałość i pozytywny wpływ na resztę okładanej konstrukcji. Elewacyjne panele kompozytowe ze względu na sposób wykonania oraz właściwości tworzywa nie tylko gwarantują fasadom brak odkształceń czy przebarwień, lecz także zapewniają odpowiednią wentylację i brak zniszczeń powodowanych przez wilgoć.