Usługi lektorów głosowych

Coraz częściej można zwrócić uwagę, że ktoś pracuje jako lektor. Jest osoba, która zajmuje się czytaniem otrzymanych kwestii w studiu nagrań. W przypadku lektorów często jest to zatrudnienie przy filmach. Wynika to z faktu, że dubbing do zagranicznych filmów jest czasochłonny oraz wymaga znacznych nakładów finansowych. Z tego powodu lektorzy często czytają kwestie w filmach i stanowi to najpopularniejszą formę tłumaczenia filmów zagranicznych w Polsce.

Na czym polega praca lektora głosowego?

lektor głosowyWykorzystywanie umiejętności lektorów jest powszechnie stosowane w różnych krajach Europy Wschodniej, nie tylko w Polsce. W innych  krajach częściej wykorzystywane są napisy. Lektorzy zajmują się również nagrywaniem audioprzewodników, zapowiadają programy w telewizji, są niezbędni w serialach czy reklamach. Ich głosy można również usłyszeć w komunikacji miejskiej czy innej przestrzeni publicznej. Niezwykle ważną rolę pełni lektor głosowy. Należy pamiętać o lektorach, którzy pracują w ostatnio coraz popularniejszych audiobookach. W przypadku ich realizacji zazwyczaj pracuje jeden lektor, jednak zdarza się, że zatrudnionych jest kilka osób, co jest uzależnione od producenta oraz oczekiwanych rezultatów. Coraz częściej także lektorzy decydują się na założenie własnej firmy oraz na samodzielną współpracę z wydawnictwami.

Praca lektora odbywa się w specjalnie przygotowanych do tego celu studiach. Często wymaga wielu męczących powtórzeń, które nadwyrężają znacznie głos. Dodatkowo niezbędny wydaje się również udział w castingach, za które nie otrzymuje się wynagrodzenia. Osoby, które pracują jako lektorzy, często mają ciepłą barwę głosu, jednak nie jest to jedyny czynnik, który powoduje podjęcie pracy w tym zawodzie. Ważna jest także dobra dykcja i brak problemów z wymową.