Użycie termometrów bezprzewodowych

Dostępne na rynku termometry bezdotykowe są wygodną oraz w pełni nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych i nieco przestarzałych urządzeń cieczowych. Choć pozornie mogą się one wydawać zbędnym wynalazkiem, jest to w pełni zaawansowany sprzęt, prosty w użyciu i dodatkowo umożliwiający wykonywanie bardzo precyzyjnych pomiarów. Znajdują one zastosowanie coraz powszechniej także w produkcji, dlatego warto poznać ich cechy charakterystyczne.

Parametry termometrów bezdotykowych

profesjonalne termometry bezprzewodowePrzemysłowe, bezprzewodowe czujniki temperatury są to termometry działające w oparciu o bezprzewodową sieć umożliwiającą wykonywanie zdalnych pomiarów, a także rejestrację temperatury, w niektórych przypadkach także wilgotności i innych wielkości fizycznych, takich jak ciśnienie czy poziom. Są one przetwarzane na standardowy sygnał elektryczny, przy czym transmisja radiowa odbywa się na specjalnym paśmie. Zasięg poszczególnych modeli standardowo wynosi do 200 metrów, a w niektórych przypadkach może być on zwiększony do 400 metrów po włączeniu czujników funkcji retransmisji. Warto wybierać wyłącznie profesjonalne termometry bezprzewodowe. Do ich najważniejszych zalet należy zaliczyć serię bezprzewodowych czujników umożliwiających współpracę z rejestratorami. Oprócz tego znaczący może być zasięg, który jest zależny od lokalnych warunków, czyli od rodzaju oraz grubości ścian, drzwi i tym podobnych. Pomocny jest także pomiar temperatur o jak najszerszym zakresie, w zależności od sondy wewnętrznej albo zewnętrznej, osiągający różne wartości. Ważny dla użytkowników będzie także długi czas pracy baterii, a także możliwość prezentacji oraz rejestracji danych z różnych czujników. Niezbędne okazuje się również oprogramowanie umożliwiające zarówno prezentację graficzną albo tekstową danych, jak również konfigurację parametrów. Istotna jest także wysoka dokładność pomiarów, odporność na zakłócenia, a także długoterminowa stabilność pomiarów.

Należy pamiętać, że nowoczesne czujniki z funkcją retransmisji nie zawsze będą działać w starych systemach, ponieważ funkcja ta była wcześniej niedostępna. W razie zakupu nowego czujnika do starego systemy konieczne jest przeprogramowanie wszystkich urządzeń, jakie wchodzą w jego skład. Warto także zwracać uwagę na środowisko pracy, ponieważ poszczególne modele mogą pracować w powietrzu, w cieczach czy w gazach neutralnych.