Właściwości stali niskostopowej 15HM

 

Stal, jako związek najbardziej odporny na niekorzystne oddziaływanie wywoływane działaniem wysokich temperatur, ciśnienie czy odkształcanie, znajduje zastosowanie jako materiał konstrukcji maszyn, części mechanicznych a nawet wiele narzędzi. W codziennym życiu każdy z nas ma z nią do czynienia, między innymi jest ona głównym materiałem konstrukcyjnym samochodów. Nie każdy jednak wiele, że stal nie jest jednorodnym związkiem i występuje wiele jak rodzajów.

Właściwości stali 15HM

kotłowa 13CrMo4-5Obecnie, ze względu na wytrzymałość mechaniczną i skład chemiczny, wyróżniamy wiele różnych rodzajów stali. Każdy z nich ma zastosowanie w innym rodzaju gospodarki wytwórczej, wyróżniając się zupełnie innymi właściwościami mechanicznymi i odpornością. Innego rodzaju stali użyjemy chcąc wyprodukować części do przemysłu zbrojeniowego innego produkując narzędzia codziennego użytku, a innego produkując drobne, a niezmiernie skomplikowane turbiny i innego typu części mechaniczne. Jednym z najbardziej niezwykłych rodzajów stali jest stal kotłowa 13CrMo4-5, która warta jest poświecenia chwili na omówienie jest niezwykłych właściwości. Stal ta, nazywana również stalą niskostopową 15HM to gatunek stali nazywany kotłowym, o podgatunku chromowa-molibdenowym, wyróżniający się stosunkowo niską zwartością węgla, w porównaniu do innych rodzajów tego związku poddawanego działaniu wysokich temperatur. Dzięki dobrej podatności na obróbkę zarówna w wysokich, jak i niskich temperaturach, podatnością na spawanie, przy jednoczesnym zachowaniu swoich właściwości, ten rodzaj stali stosuje się zwłaszcza do konstrukcji urządzeń ciśnieniowych, kotłów, turbin jak i całych instalacji energetycznych. Często tez stosuje się go jako połfabrykant na części mechaniczne oraz do produkcji podzespołów dla przemysłu energetycznego jak i chemicznego. Stal ta może przez długi czas pracować w temperaturze do 530 stopni oraz jest działanie na kontakt z cieczami i gazami o żrących właściwościach.

Stal to dostarcza się zazwyczaj w stanie półciekłym, wywarzażonym, oraz normalizowanym, dzięki czemu zazwyczaj jest gotowa do dalszego przetworzenia.  Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów stali, często wykorzystywanych w produkcji części mechanicznych, dlatego też obecnie istnieje wiele hut które zajmują się jej wytwarzaniem.