Wybieramy wialnie do zboża

Pod pojęciem wialni kryje się maszyna rolnicza, która służy do wstępnego oczyszczania młóconego ziarna, przy czy powoduje ona oddzielenie zanieczyszczenia grubego (takiego jak kłosy i zgoniny), a także lekkiego (jak na przykład plewy) na zasadzie różnicy wielkości i częściowo także na zasadzie różnicy ciężarów. Zanim skonstruowano wialnie, zboże oczyszczało się poprzez podrzucanie ziarna na lekkim wietrze. Cięższe spadały szybciej, a plewy były zdmuchiwane przez wiatr, co przekładało się na uzyskiwanie oczekiwanych efektów, choć było czasochłonne.

Korzystamy z nowoczesnych wialni do zboża

sprawdzone wialnie do zbożaPierwotne, ręcznie napędzane walnie, składały się z drewnianej obudowy tworzącej kanał do przewiewania oraz obudowy wentylatora z kilku łopatek i ruchomych sit. Wentylator był napędzany korbą i kierował powietrze do kanału. Wraz z następującym rozwojem pojawiły się wialnie napędzane kieratem albo silnikiem elektrycznym. W przeszłości wialnia była w pełni samodzielną maszyną, obecnie coraz częściej występuje ona jakość część młocarni, jednocześnie młócącej i wiejącej albo część kombajnu, który może od razu kosić, młócić i wiać zboża. Rozwiązanie to ma jednak wadę, gdyż traci się plewy, które często są stosowane jako dodatek do pasz bydła czy świń domowych. Warto zamówić sprawdzone wialnie do zboża. We współczesnych kombajnach wykorzystywane są systemy dwóch sit górnych, które są podwiewane wiatrem. Dodatkowo w kombajnach często wykorzystywane są sita żaluzjowe, które składają się z równolegle ułożonych blaszek o regularnym nachyleniu. W niektórych rejonach Polski wialnie w sposób mylny były nazywane młynkiem. Urządzenie to jednak różni się tym, że nie posiada sit, natomiast wentylator wytwarza o wiele silniejszy strumień powietrza, który powoduje rozdzielanie materiału wyłącznie na podstawie miejsca upadku na jedną z trzech albo czterech frakcji.

Należy wiedzieć, że ziarna uzyskane z wialni nie powinny być stosowane do siewu, ponieważ mogą zawierać sporo pośladu, uszkodzonych nasionek czy nasion chwastów. Wykorzystane współcześnie wialnie pozwalają jedna na uzyskanie wstępnego oraz dokładniejszego czyszczenia nasion. Część maszyn tego typu, jak na przykład wialnie odśrodkowe, pozwala na dokładne oczyszczenie ziarna w taki sposób, aby nadawało się ono siewu. Z tego powodu istotnym aspektem będzie dobranie odpowiedniego modelu wialni na potrzeby własnego gospodarstwa.