Wybór dobrego dietetyka

Jedni z nas chcą schudnąć, drudzy przytyć, jeszcze inni utrzymać wagę. Są też osoby, które próbują zbudować masę mięśniową. Nie wszyscy mamy jednak wiedzę jak to zrobić. Nie wiemy ile kalorii powinniśmy spożywać, ile białka, węglowodanów czy tłuszczy. Osoby, które mogą nam w tym pomóc nazywamy dietetykami. 

Ułożenie diety przez dobrego dietetyka

dobry dietetykSpecjaliści – dietetycy specjalizują się w układaniu planów żywieniowych a także edukacji żywieniowej. Jeśli nie mamy wiedzy na tematy żywieniowe, obce są nam składy produktów czy rozkłady makroskładników warto posłużyć się pomocą takiej osoby. Dobry dietetyk powinien z nami szczerze porozmawiać i ustalić jakie mamy oczekiwania, jaki jest nasz cel zdrowotny lub sylwetkowy, jaki mamy tryb życia, jak i co trenujemy, jaki mamy tryb i godziny pracy, co lubimy, czego nie jadamy oraz jakie mamy nietolerancje lub alergie pokarmowe. Co do tego ostatniego, czasem możemy być także nieświadomi że takie posiadamy. Specjalista powinien nam także zlecić wykonanie badań tak, aby wykluczyć lub potwierdzić pewne choroby lub alergie i nietolerancje. Nie powinniśmy pomijać tego kroku. Jeśli nasz dietetyk będzie uważał, że takie badania są niepotrzebne powinna nam się zapalić czerwona lampka. Jak i w każdym zawodzie, wśród dietetyków znajdziemy również takich, którzy nie przykładają się do swojej pracy, a liczy się dla nich tylko chwilowy efekt (np. spektakularnego schudnięcia klienta). Powinniśmy więc z rozwagą wybrać specjalistę któremu zaufamy. Warto poszukać opinii w internecie, sprawdzić jakie szkoły i kursy taka osoba ukończyła oraz zapytać znajomych czy znają osobę wartą polecenia. Dobry specjalista powinien ułożyć nam plan żywienia który będzie realny do zastosowania przez dłuższy czas. Powinien uwzględnia wszystkie aspekty naszego życia. Taki plan powinien zawierać rozpiskę posiłków, składników, ich miary, godziny ich spożywania czy rozkład markoskładników takich jak białko, węglowodany czy tłuszcze. Dobry dietetyk oprócz stworzenia planu żywienia powinien nauczyć nas jak wybierać zdrowsze produkty, jak czytać ich składy i na co zwracać uwagę. Jest to niezbędne, jeśli chcemy zdrowo się odżywiać przez resztę życia. 

Jeśli mamy problemy z ułożeniem zdrowej i zbilansowanej diety warto udać się do dietetyka. Specjalista w oparciu o nasze preferencje, tryb życia czy nasze nietolerancje lub alergie pokarmowe ułoży nam plan żywieniowy. Oprócz takiego planu dobry dietetyk powinien nauczyć nas dokonywania zdrowych, spożywczych wyborów.