Wybór żyłki do połowu ryb

 

Wprawieni wędkarze doskonale wiedzą jaki typ żyłki oraz przeponu dobrać w trakcie połowy w danym zbiorniku wodnym. Warto jednak zwrócić uwagę, iż wielu początkujących wędkarzy nie wie, iż istnieje wiele różnic w podstawowych elementach sprzętu, które mogą ułatwić albo utrudnić dobry połów. Warto wybierać mądrze sprzęt.

Najlepsze żyłki do połowu

żyłka przyponowa na rybyGdy chcemy rozpocząć pierwsze wędkowanie musimy się przygotować. Wybierzmy rejon, w którym chcemy łowić, a następnie zapoznajmy się z rybami w zbiorniku wodnym. Należy dostosować grubość żyłki do największych okazów ryby, na które chcemy łowić. Ważne jest też to, iż żyłka przyponowa na ryby ma różnego rodzaju kolory. Musimy zawsze pamiętać, iż wybierając kolor przyponu powinniśmy kierować się kolorystyką najbardziej zbliżoną do dna zbiornika. Przypon to bardzo praktyczny dodatek, który oszczędzi cierpień rybom w miejscach trudnych technicznie w połowie. Trzeba również wiedzieć, iż między żyłką główną a przyponową różnica grubości nie może być większa niż 0,04mm, a w skrajnych wypadkach 0,05mm. Istotne jest również miejsce. Łowiąc blisko brzegu wystarczy nam miękka żyłka, która jest bardziej rozciągliwa. Z kolei mocniejsze i sztywniejsze żyłki używa się, gdy występuje potrzeba mocniejszego zacięcia z powodu odległości. Pamiętajmy też, iż przypon należy wymieniać średnio co 20-30 ryb, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko jego pęknięcia w momencie złapania nowych sztuk ryb.

Wędkowanie to nie tylko czasochłonne zajęcie, w trakcie którego musimy siedzieć w jednym miejscu. To również szereg przygotowań zapewniających nam lepsze zdobycze w trakcie połowu. Dlatego dobór żyłki z przeponem jest bardzo ważny, gdyż dzięki temu możemy łowić w mniej dogodnych warunkach nie obawiając się utraty ryby.