Z czego wykonane są rury osłonowe?

Zadaniem rur osłonowych jest ochrona kabli oraz przewodów przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Są one stosowane w wielu miejscach, głównie w branży budowlanej. Mogą być stosowane jako forma ochrony zarówno pod ziemią jak i nad. To właśnie ze względu na zadania przed jakimi stoją możemy wyróżnić kilka rodzajów. Same rury osłonowe jako materiały budowlane muszą spełniać sprecyzowane wymogi zawarte w normie PN-EN 61386.

Rura osłonowa – ochrona okablowania w każdych warunkach

rury osłonoweGłówny podział rur osłonowych dotyczy ich zastosowania oraz samego wyglądu. Możemy zatem spotkać się z rurami gładkościennymi zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Zwykle wykorzystywane są do ochrony kabli energetycznych. Ponadto wyróżnić możemy również rury karbowane, dwudzielne, jednowarstwowe karbowane bezhalogenowe oraz OPTO-HDPE. To właśnie HDPE jest najczęściej wykorzystywanym materiałem w produkcji rur osłonowych. Jest to nic innego jak polietylen wysokiej gęstości, który cechuje się dużą wytrzymałością na mechaniczne obciążenia udarowe, z którymi możemy spotkać się podczas instalacji oraz eksploatacji. Pojawia się on najczęściej w przypadku rur chroniących kable elektroenergetyczne niskiego oraz średniego napięcia, kable telekomunikacyjne miedziane oraz światłowodowe, a także sieci telewizji kablowej. Ponadto rury wykonane z HDPE mogą zostać bez najmniejszych problemów ułożone we wszelkiego rodzaju gruntach nawet nawodnionych czy agresywnych chemicznie. Dzięki dużej elastyczności rury osłonowe łagodzą oraz kompensują naprężenia powstałe podczas osiadania gruntu. Swoje właściwości doskonale wykorzystują również na zewnątrz budynków. Wszystko za sprawą odporności na promieniowanie UV. Zwykle spotkać możemy się z rurami w kolorze czarnym, posiadają one dodatkową substancję chroniącą właśnie przed promieniami słońca.

Nawet najlepszej jakości kable nie są w stanie poradzić sobie z zagrożeniami, którymi są na przykład ścieranie, rozciąganie, zbyt wysoka lub niska temperatura czy wilgoć. Całe szczęście od wszystkich tych szkodliwych czynników możemy uchronić kable poprzez zastosowanie rur osłonowych. Są one spotykane głównie na budowie jako ochrony kabli pod tynkami, w ziemi bądź na zewnątrz budynków. Stale narażone na działanie czynników zewnętrznych posiadają odpowiednie właściwości, które wykorzystują w walce z nimi.