Zaawansowane funkcje napędów do bram

Automatycznie otwierana brama to już dzisiaj nie luksus, tylko podstawowe wyposażenie domu, tak samo jak czajnik, czy też odkurzacz. Ludzie lubią wszelkie nowinki, które ułatwiają im życie i oszczędzają czas, dlatego właśnie na rynku pojawiło się wiele rożnych rozwiązań dla napędów bram. Do przodu poszła zwłaszcza automatyka, która steruje całym systemem. Im jest bardziej zaawansowana, tym otwieranie bramy jest przyjemniejsze.

Funkcjonalny automatyczny napęd do bramy skrzydłowej

automatyczne napędy do bram skrzydłowychNajpopularniejszym rodzajem napędu, jest oczywiście napęd który otwiera bramy skrzydłowe. Wynika to z tego, że w naszym kraju większość bram do posesji to bramy skrzydłowe, dużo mniej jest tych przesuwnych lub otwieranych do góry. Samo otwieranie oparte jest na podobnej zasadzie, poszczególne napędy różnią się tylko funkcjami samej automatyki. Obecnie automatyczne napędy do bram skrzydłowych posiadają szereg zaawansowanych funkcji, które mogą się przydać w wielu codziennych sytuacjach. Nie mówię tutaj oczywiście o podstawowych funkcjach, jakie powinien mieć każdy napęd, czyli o otwieraniu z pilota oraz funkcjach sygnalizacyjnych w postaci włączenia pomarańczowego koguta. Niektóre funkcje są bardziej zaawansowane. Najczęściej spotykaną funkcją jest na przykład system kontroli kolizji, czyli zestaw czujników dbający o to, aby nikt nie został przyciśnięty przez bramę. Inną opcją jest system otwierania bram za pomocą innych urządzeń niż piloty. Oczywiście standardem staje się teraz sterowanie za pomocą aplikacji, ale często też pojawia się opcja automatycznego otwierania bramy osobie, która posiada przy sobie jakiś znacznik, który automatycznie wysyła sygnał o nadejściu lub nadjechaniu samochodem. Systemy nowoczesne posiadają także blokady przeciążeniowe, które chronią napędy przed przegraniem i uszkodzeniem, na przykład na skutek zalegającego śniegu.

Wszystkie nowoczesne funkcje oczywiście są zaprogramowane w centrali, która steruje całą bramą. Jest to zazwyczaj niewielka skrzynka, która zawiera całą automatykę, łącznie ze sterownikiem. Umieszcza się ją w pobliżu bramy i podłącza z zasilaniem i siłownikami. Gdy operator chce przeprogramować jakąś funkcje to musi podłączyć się bezpośrednio lub zdalnie do tej właśnie skrzyneczki. Można to zrobić za pomocą komputera lub telefonu komórkowego.