Zalety mebli z płyt komórkowych

Produkując meble, zazwyczaj jesteśmy zmuszeni do wyboru między sprawnym czasem produkcji a solidnością wykonania. Tymczasem na rynku pojawiło się wiele nowych metod produkcji, które pozwalają zaoszczędzić czas bez konieczności oszczędzania na jakości wyprodukowanych mebli. Przykładem tego typu rozwiązań jest stosowanie płyt komórkowych.

Zalety płyt komórkowych

wypełnienia papierowe do mebliPłyty te zalicza się do obszernej grupy materiałów konstrukcyjnych zwanych powszechnie sandwich, określanych jako grupę mebli stworzonych w oparciu o łączenie różnego typu paneli,w celu uzyskania pożądanych cech mechanicznych oraz fizycznych. Jeżeli chodzi o materiały z których składa się typowa płyta komórkowa to często stosuje się mieszankę materiałów mocniejszych lżejszych, tworząc coś co łączy lekkość i dużą wytrzymałość, co nie jest do osiągnięcia przy stosowaniu materiałów jednorodnych. Warstwa środkowa płyty często stanowi swoistą barierę termiczną a dodatkowo zapewnia świetny stosunek jakości do wytrzymałości stworzonego mebla. W związku z tym płyty komórkowe tworzy się materiałów o bardzo różnej charakterystyce na pozór nie związanych ze sobą, tworzących jednak bardzo udany materiał konstrukcyjny. Wierzchnie warstwy tworzone są z solidnych materiałów takich jak metalowe blachy, drewno lub materiały drewnopodobne a także płyty z tworzyw sztucznych. Środek zaś wypełnia się materiałów bardzo lekkich takich jak porowate drewno, fornity, korek, płyty pilśniowe a nawet papier. Od pewnego czasu to właśnie wypełnienia papierowe do mebli są tymi najpopularniejszymi, ze względu na bardzo niską wagę i niskie ceny pozyskania tego surowca. Bardzo często stosuje się do wypełnianie takich płyt odpowiednio pofalowany karton. Stworzone z płyt komórkowych meble są znacznie lżejsze o tych stworzonych w oparciu o rozwiązania tradycyjne, a jednocześnie w podobny sposób wytrzymałe.

Dodatkowo złożenie mebli z płyt jest znacznie szybsze, niż produkcja z innych części czy też rzeźbienia w drewnie. Mimo tego meble z płyt wcale nie odbiegają pod względem solidności od rozwiązań tradycyjnych. Ze względu na zalety produkowania mebli z płyt komórkowych, właśnie ten sposób ich wytwarzania wybierają główne marki zajmujące się produkcją mebli. Meble rzeźbione w drewnie produkowane są już tylko głównie przez lokalne warsztaty stolarskie.