Zasiłek rodzinny w Niemczech

Mimo iż w Polsce od kilku lat wypłacane są świadczenia 500 plus na każde dziecko, to i tak wiele osób pracujących za granicą woli otrzymywać nieco wyższy zasiłek niemiecki. Mowa tutaj w szczególności o osobach, które posiadają większą liczbę potomstwa, bo jak wiadomo państwo niemieckie wypłaca coraz większe sumy na każde kolejne dziecko. Trzeba jednak pamiętać, że przy decyzji o pobieraniu niemieckiego zasiłku, należy zrezygnować z 500 plus.

Jak otrzymać zasiłek kindergeld?

zasiłek rodzinny kindergeldProcedura jest podobna jak w Polsce, a więc należy złożyć stosowny wniosek wraz z kompletem dokumentów wymaganych przez niemiecki urząd. Aby dostać zasiłek rodzinny kindergeld trzeba potwierdzić zatrudnienie i zameldowanie na terenie Niemiec, a także okazać akty urodzeń dzieci. Oczywiście wszystko musi zostać przetłumaczone na język niemiecki oraz poprawnie wypełnione i dlatego najlepiej powierzyć wszystkie formalności specjalistom. Mowa tutaj głównie o pracownikach lokalnych biur rozliczeniowych, którzy wspierają polskich pracowników zatrudnianych na terenie Niemiec. Poza staraniem się o kindergeld można również powierzyć im rozliczenie podatku czy ewentualne inne problematyczne dla nas sprawy. Najważniejsze, aby wszystko zostało złożone na czas, abyśmy jak najszybciej otrzymali wypłatę niemieckiego świadczenia, które z pewnością przyda się w wychowywaniu dzieci. Oczywiście o taki zasiłek mogą starać się zarówno ojcowie, jak i matki pracujące w Niemczech. 

W celu rozpoczęcia procedury otrzymania zasiłku należy skontaktować się z przedstawicielami biura rozliczeniowego, którzy dokładnie poinstruują klientów w kwestii wymaganych dokumentów i zaświadczeń. Wiele rzeczy można załatwić online i telefonicznie lub wysyłając dokumenty pocztą tradycyjną lub kurierem.