Zrozumienie siebie dzięki psychoterapii

Rok temu udało mi się wreszcie wyzwolić z toksycznego związku i choć za pomocą moich przyjaciół zdałam sobie sprawę właśnie z toksyczności tej relacji oraz tego, jakim manipulatorem był mój ówczesny facet, to jednak pewne kwestie pozostały w głowie i rzutowały na moje relacje z innymi ludźmi, nawet niekoniecznie te o zabarwieniu romantycznym. Udało mi się na szczęście pozbyć tego problemu.

Pomoc skutecznej psychoterapii 

skuteczna psychoterapia indywidualna - krakówTuż po rozstaniu byłam święcie przekonana, że mój związek rozpadł się z mojej winy. Przez lata bowiem było mi wmawiane, że dana, problematyczna sytuacja w tej relacji nie jest w rzeczywistości taka, jak ją postrzegam i że jestem po prostu nadwrażliwa. Często mój były także odnosił się do moich zaburzeń psychicznych odwracając kota ogonem i robiąc z nich powód wszystkich naszych problemów. To sprawiło, że zaczęłam podważać swoje zaufanie do postrzegania świata. Zaczęłam wierzyć w to, że pewne zachowania mojego faceta bolą mnie tylko ze względu na moją nadwrażliwość, a nie dlatego, że on po prostu zachowuje się nie fair wobec mnie. Nawet po rozstaniu i po uporaniu się ze złamanym sercem, mając już świadomość tego, jak byłam manipulowana pozostała we mnie tendencja do częstego kwestionowania tego, czego doświadczam, ciągłego przepraszania, poszukiwania odpowiedzi na wszystkie wątpliwości, czy chociażby w postaci robienia wymówek oprawcy. Nie wspominając już o zupełnym braku pewności siebie. Z tymi problemami tak naprawdę pomogła mi się rozprawić skuteczna psychoterapia indywidualna – Kraków posiada doskonałych terapeutów, a ja u jednego z nich znalazłam prawdziwą pomoc. Uświadomił mi on mechanizmy gaslightingu, wyjątkowo perfidnej manipulacji, jakiej byłam poddawana. Wytłumaczył, że wszystkie wyżej wspomniane schematy mojego zachowania są skutkiem ubocznym stosowania na mnie podobnych zagrywek. Razem z psychoterapeutą krok po kroku analizowaliśmy zachowania mojego byłego oraz wszystkie skutki jego działań, jakie we mnie powstały.

Dzięki psychoterapii zrozumiałam z czego wynikają zachowania, których w ogóle nie byłam świadoma. Nauczyłam się je w sobie rozpoznawać, a także psychoterapeuta nauczył mnie, jak rozróżniać moje naturalne reakcje na podstawie charakteru, a te „wyuczone” powstałe przez wzgląd na manipulowanie mną. Bardzo mi to pomogło reagować na czas, a też z jego upływem całkowicie się ich wyzbyłam z siebie.